All for Joomla All for Webmasters

آغاز واگذاری ۴۸۰۰ دستگاه ماشین آلات مورد نیاز شهرداری‌های زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت و دهیاری‌ها

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از مرحله نخست واگذاری ۴۸۰۰ دستگاه انواع ماشین آلات مورد نیاز شهرداری‌های زیر۵۰ هزار نفر جمعیت و دهیاری‌های کشور ، همزمان با دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی خبر داد.

هوشنگ خندان دل معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با بیان مطلب فوق افزود: با پیشنهاد وزارت کشور و با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه سال ۹۳ به وزارت کشور(سازمان شهردای ها و دهیاری‌ها) اجازه داده شد ۲۰ درصد از وجوه تبصره ۲ ماده ۳۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده معادل شش هزار میلیارد ریال که در اختیار آن وزارتخانه قرار می‌گیرد را برای کمک و تعمیر ماشین آلات خدماتی و عمرانی شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت و دهیاری ها هزینه کند.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در نشست شهرداران استان زنجان با بیان اینکه یکی از اقدامات این معاونت تهیه ۴۸۰۰ دستگاه ماشین آلات مورد نیاز شهرهای کوچک و دهیاریهاست است، تصریح کرد: هفته آینده و طی مراسمی مرحله نخست واگذاری ها به تعداد ۱۳۹۳ دستگاه با حضور معاون اول رییس جمهوری در وزارت کشور انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، هوشنگ خندان دل که پنجشنبه ۱۶ بهمن ماه در زنجان سخن می‌گفت، افزود: این تعداد ماشین آلات به شهرهای با جمعیت زیر ۵۰ هزارنفر واگذار می شود.

خندان دل افزود: بر اساس بررسی های انجام گرفته الویت نخست واگذاری ماشین آلات ویژه آتش نشانی است و دستگاههای حمل زباله شهری و نیمه سنگین در رده های بعدی قرار دارد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور خاطرنشان کرد: دولت تدبیر و امید تمامی عزم خود را به کار گرفته تا مدیریت شهری به صورت منطقی و عاقلانه تمعیق و گسترش یابد.

مهندس خندان دل در ادامه این نشست گفت: شهرداریهای کشور سه تا پنج برابر نیروی انسانی مازاد بر نیاز مشغول به کار دارند.

وی با اشاره به اینکه تراکم نیروی انسانی در شهرداری های کشور کارآمدی این نهاد غیر دولتی را با مشکل مواجه می کند، افزود: نیروی انسانی زیاد در شهرداری ها به معنای خدمات دهی مطلوب و بالای این دستگاه نیست.

وی یادآوری کرد: بسیاری از مدیران شهرداری بر این باورند که نیروی انسانی زیاد زمینه خدمات دهی بهتر را برای شهروندان فراهم می کند درحالی که نیروی مازاد برنیاز مشکلات و معضلات متعددی را در پی دارد.
خندان دل عدم پرداخت دستمزد کافی و حقوق مزایا را از چالش های تراکم بالای نیروی انسانی در شهرداری ها ذکر کرد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با تاکید بر اینکه کار آمدی فعالیت های مختلف شهرداری ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است، ادامه داد: مدیران شهری به این موضوع توجه داشته باشند که ابلاغ دستور العمل های به کار گیری نیروی انسانی در این دستگاهها اعمال شرایط سخت نیست ، بلکه هدفمند است.
وی اظهار کرد: درآمدهای بسیاری از شهرداری ها کفاف پرداخت دستمزد کارکنان آن را نمی کند و این در شهرداری های کوچک نمود بیشتری دارد.

خندان دل با اشاره به اینکه در بررسی های انجام گرفته شهرداری های کشور با کاستی های قانونی مواجه هستند، افزود: بر این اساس مجموع مقررات اداری و استخدامی شهرداری های کشور مورد بازبینی قرار گرفته است.

وی یادآوری کرد: هم اکنون قانون مجموعه مقررات اداری و استخدامی شهرداری های کشور در هیات دولت در حال بررسی است و با تصویب نهایی آن بسیاری از نواقص و معضلات این بخش رفع خواهد شد.

خندان دل با بیان اینکه این مجموعه با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور شرایط بهتری را در مقایسه با گذشته مهیا کرده است، افزود: بر اساس این مجموعه مقررات اداری و استخدامی شهرداری های کشور از سوی مجلس شورای اسلامی و دولت به طور جدی در حال پیگیری است.

معاون امور عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور با بیان اینکه لایحه مدیریت شهری تدوین و تقدیم دولت شده است، ادامه داد: این لایحه توسط دولت در حال بررسی است و تصویب نهایی آن شرایط خدمات رسانی مناسب شهرداری ها را بیش از گذشته فراهم می کند.

وی ابراز کرد: شهرداران پس از یک عمر خدمت صادقاته با معضلاتی مواجه می شوند که رسیدگی به این مسائل و موارد دیگر در لایحه مدیریت شهری گنجانده شده است.

خندان دل به مداخله شهرداران در حوزه های گوناگون شهری اشاره کرد و افزود: شهرداران باید با نگاه ویژه در بخش هایی نظیر فرهنگی، اجتماعی، ورزشی با بهره گیری از پشتوانه قانونی به فعالیت های مختلف وارد شوند.

وی بیان کرد: شهرداران همواره به موضوع هویت و بافت تاریخی شهرها توجه جدی داشته اند و این موضوع نیز باید همواره مورد توجه و حساسیت ویژه ای باشد.

معاون وزیر کشور گفت: شهرداری ها باید در موقعیتی قرار گیرند که در اجرای پروژه ها به نفع مردم هم افزایی داشته باشند.

معاون وزیر کشور با اشاره به درآمدهای نامطمئن شهرداری ها ادامه داد: نظام درآمدی غیر مطمئن شهرداری ها نگرانی های جدی را در غیرقابل دفاع بودن این درآمدها بوجود می‌آورد.

وی اظهار کرد: هم اکنون به طورمتوسط ۶۵ تا۷۰ درصد درآمدهای شهرداری های کشور به بخش ساختمان وابسته و موضوعاتی مرتبط با این بخش را شامل می شود که این از جهت عملی و نظری درست نیست.

خندان دل افزود: از سوی دیگر بخش خیلی کمی معادل ۱.۵ تا دو درصد از درآمدهای شهرداری ها به عوارض نوسازی اختصاص دارد که این نیز صحیح نیست.

وی بیان کرد: برای رفع این مهم و با همکاری شهرداری های کشور لایحه در آمدهای پایدار شهرداری تدوین شده و توسط کمیسیون های تخصصی دولت در حال بررسی است.

معاون امور عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور ادامه داد: تلاش می کنیم لایحه مالیات بر ارزش افزوده را نیز تحت تاثیر این لایحه قرار داده و مشکلات را رفع کنیم.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با اشاره به واقعیت تلخ و ناراحت کننده گسترش جمعیت حاشیه نشین در کلانشهرها افزود: یک سوم تا یک چهارم حاشیه نشین ها به شهرهای بزرگ اختصاص دارد که این مهم به دلیل مهاجرت بی رویه افراد از شهرهای کوچک، متوسط و روستاها رخ داده است.

وی افزود: این پدیده در حاشیه کلانشهرها ظهور و بروز یافته که معضلات و مشکلاتی مختلفی را بوجود آورده و برای آن باید چاره اندیشی شود.

وی پیامد گسترش جمعیت حاشیه نشین در کلانشهرها را از یک طرف گسست فرهنگی و اجتماعی بوجود آمده با موطن اصلی فرد عنوان کرد و گفت: این خانواده ها با مشکلات گوناگون اجتماعی مواجه هستند و از سوی دیگر به دلیل تناقضات و مغایرت های فرهنگی مشکلاتی را برای اهالی شهر فراهم می کنند.

معاون امور عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشوردر سفر یک روز خود به استان زنجان پس از افتتاح پروژه های گاز رسانی به ۱۸ روستا، از پروژه های کارخانه فولاد سهند شهرستان ایجرود، زنجانرود ، گاوازنگ بازدید و در پایان در نشست شهرداران زنجان شرکت کرد.

وی یادآوری کرد: در حاشیه شهرها بیشترین جرم، جنایت و رفتارهای غیر متعارف اجتماعی و غیر قابل دفاع فرهنگی به وقوع می پیوندد و برای رفع این مهم انجام اقدامات پیشگیرانه ضروری است.

خندان دل افزود: ریشه های این موضوع به مسائل اقتصادی و نبود جذابیت های فرهنگی محیطی وشهری در محل سکونت آنان باز می گردد.

وی اظهار کرد: مهاجرت فرد جوان به دلیل جذابیت های فراوان کلانشهرها رخ می دهد و به نوبه خود مشکلاتی را بوجود می‌آورد.

معاون وزیر کشور بیان کرد: در مجموع بروز این مسأله ریشه در تامین مالی غلط شهرداری ها دارد چرا که ۷۰ درصد درآمدهای شهرداری ها معطوف به ساخت و ساز است و شهرهای بزرگ به دلیل قیمت های بالا و جذابیت متعددی که دارند تقاضای بیشتر دارند.

وی اظهار کرد: هم اکنون این گسست بوجود آمده در حال افزایش است هر چند قوانینی لحاظ شده اما درکوتاه مدت نباید فرصت را ازدست داد.

خندان دل افزود: منافع ملی ایجاب می کند که این حرکت با هدف جلوگیری از مهاجرت های بی رویه به حاشیه شهرها انجام گیرد.