All for Joomla All for Webmasters

۱۵۰ دستگاه پارکومتر تا پایان اسفند ۹۳ در سطح شهر نصب میشود

الوندیان مسئول سازمان حمل و نقل بیجار و حومه از نصب بیش از ۱۵۰ دستگاه پارکومتر در مناطق مختلف شهر بیجار که امکان پارک در آن محل‌ها وجود دارد خبر داد

به گزارش روابط عمومی شهرداری بیجار : وی با بیان اینکه این پارکومترها با شارژ کارت‌هایی که به شهروندان گرامی تقدیم می‌شود فعال شده و زمینه بهره‌مندی را فراهم می‌آورد و ادامه داد به ازای هر ساعت پارک مبلغی تعیین خواهد شد که مبلغ پرداختی جهت هر ساعت پارک خودرو در  جلسه شورای ترافیک تصویب و به اطلاع همشهریان گرانقدر خواهد رسید.

الوندیان بیان کرد: اگر شهروندی بدون توجه به این پارکومترها خودروی خود را پارک کند و از پرداخت هزینه اجنتاب داشته باشد تا ۲۰ هزار تومان جریمه شده و اعمال قانون در نظر گرفته می‌شود .

الوندیان اجرای این طرح مناسب را در ساماندهی توقفگاه‌ها و محل پارک خودروها یک اقدام مناسب  اعلام کرد و افزود: پارکومتر دیجیتالی بوده و زمانی که چراغ چشمک‌زن آنها سبز رنگ باشد به معنای پرداخت هزینه است و زمانی که این فرایند به حالت قرمز درآید به مفهوم اتمام مهلت پارک محسوب می‌شود.

این مسئول همکاری خوب پلیس راهور بیجار را در اجرایی شدن این طرح یادآور شد و ادامه داد: امیدواریم با نظارت‌ها و اعمال دقت بیشتر در این حوزه بتوان از برخی تخلفات احتمالی جلوگیری کرد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری بیجار ، مسئول سازمان حمل و نقل همگانی بیجار و حومه  در پایان سخنان خود عنوان کرد: امیدواریم یک حرکت خوب و موثر در فرایند‌های حوزه تسهیل رفت و آمد و تردد مردم را شاهد باشیم و با دست کشیدن از شیوه‌های سنتی و منسوخ شده فضای بهتری فراهم آید تا بتوان بیش از گذشته حرکت‌ها را در این حوزه انسجام بخشید.

 

مزایای دستگاه های پارکومتر مورد استفاده :

با استفاده از پارکومتر می توان عملکرد دقیقی از مدیریت ترافیک در اختیار داشت که در ذیل به اختصار آمده است :

۱- مدت زمان مشخص پارک حاشیه ای خودروها در نقاط مختلف شهر را بدست آورد.

۲- همچنین تشکیل بانک اطلاعاتی از تعداد خودروهای پارک شده .

۳- مطالعه دقیق پارکهای خودرو و ایجاد نظم در پارکهای حاشیه ای

۴- ایجاد عدالت در دریافتها و پرداختهای شهروندان.

۵- توان خدمات رسانی در شرایط سخت و بصورت ۲۴ ساعته به شهروندان.

۶- ایجاد وجهه الکترونیکی در خدمات شهری .

۷- اصلاح الگوی مدیریت ترافیک با توجه به گزارشات دریافتی .

از سایر مزایای این دستگاه می توان به موارد ذیل اشار کرد:

ـ کنترل هشت محل پارک توسط یک دستگاه

ـ جلوگیری از فساد مالی سهوی و یا عمدی توسط نیروی انسانی

ـ استفاده از کارت بلیت شهروندی به جای حمل پول و سکه

ـ کاهش استفاده از نیروی انسانی جهت رسیدگی به محل پارک

ـ ارسال اطلاعات و آمار فروش روزانه از طریق GPRS

ـ کنترل آسان محل پارک توسط ضابطین راهنمایی و رانندگی

ـ استفاده از چراغهای چشمک زن دستگاه و جریمه فرد خاطی

ـ نصب آسان در محل (عدم نیاز به استفاده از برق شهری و حفاری سطح خیابان)

ـ قابلیت کنترل از راه دور

ـ کمک به زیباسازی شهر و مبلمان شهری

ـ اعمال تعرفه های متفاوت در ساعات و روزهای هفته

ـ قابلیت شارژ باتری دستگاه توسط انرژی خورشیدی

ـ کاهش بار ترافیکی در معابر

نحوه استفاده از پارکومترهای هوشمند با استفاده از کارت بلیت الکترونیک

این روزها برای پارک کردن ماشین در خیابان با پارکومترهای هوشمند مواجه می‌شویم و شاید خیلی از ما نحوه استفاده از پارکومترهای هوشمند را بلد نباشیم. در ادامه راهنمای استفاده از پارکومترهای هوشمند به صورت مرحله به مرحله آمده است:

.

مرحله اول: پارک خودرو در بین خطوط مشخص شده

ابتدا خودروی خود را در محل خط‌کشی شده پارک نمایید. دقت کنید که حتما خودروی شما بین خطوط و داخل جایگاه پارک شود. در هر جایگاه شماره جایگاه و جهت بر سطح خیابان نصب شده که این شماره نشان‌دهنده جایگاه اتومبیل وجهت هدایت کننده به محل پارکومتر است.

.

مرحله دوم: پیدا کردن پارکومتر مربوطه

با توجه به فلش موجود بر روی شماره جایگاه، پارکومتر مورد نظر را پیدا کنید. روی دستگاه پارکومتر ۸ کلید مربوط به جایگاه پارک و ۲ کلید دیگر برای تایید یا ابطال تعبیه شده است. همچنین راهنمای استفاده از دستگاه نیز بر روی خود دستگاه نصب شده است.

.

مرحله سوم: شارژ پارکومتر

پس از پیدا کردن پارکومتر مربوط به محل پارک خودروی خود، باید نسبت به شارژ محل مورد نظر اقدام نمایید. با توجه به شماره محل پارک خود، دکمه آن را فشار دهید تا ساعت موردنظر در نمایشگر دستگاه نمایش داده شود. با هر بار فشار بر روی کلید مربوط به محل پارک خودرو، یک ساعت پارک به محل مورد نظر اختصاص داده خواهد شد.

.

مرحله چهارم: عملیات با موفقیت انجام شد

پس از تنظیم ساعت موردنظر، بلافاصله کارت خود را بر روی محل مورد نظر روی دستگاه گرفته تا پیام عملیات با موفقیت انجام گرفت بر روی نمایشگر پدیدار و عملیات شارژ انجام شود. پس از اتمام عملیات شارژ، چراغ چشمک‌زن مخصوص پلیس سبز شده و جایگاه برای ساعت مورد نظر تایید می‌گردد.

نکته: در طرف دیگر دستگاه، برای هر جایگاه دو چراغ نشانگر به صورت چشمک‌زن تعبیه شده است. در حالت خالی بودن جایگاه چراغ قرمز چشمک خواهد زد و اگر جایگاه موردنظر شارژ شده باشد، با توجه به شماره آن جایگاه چراغ سبز مربوطه چشمک می‌زند.