All for Joomla All for Webmasters

معاون ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشورازاحتمال کاهش سهمیه بنزین ۳۰درصد وانت‌بارهاخبر داد

معاون ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشورازاحتمال کاهش سهمیه بنزین ۳۰درصد وانت‌بارهاخبر داد

قرار است با کمک شهرداری‌ها، اتحادیه‌ها و سازمان‌های حمل‌ونقل برنامه‌ریزی لازم برای اجرای فاز دوم ساماندهی سوخت وانت‌بارها تدوین شود

معاون ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت کشور با تشریح برنامه‌های جدید کارگروه ساماندهی مصرف سوخت، از احتمال کاهش سهمیه بنزین ۳۰ درصد از وانت‌بارها تا یک ماه دیگر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حسین هاشمی، درباره برنامه کارگروه ساماندهی مصرف سوخت که جلسات آن در نهاد ریاست جمهوری برگزار می‌شود، توضیح داد: این کارگروه طی گزارش‌های موجود و بررسی‌های صورت گرفته، وانت‌بارها – بنزینی – را در اولویت کاری خود قرار داده است؛ چرا که از دو میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه وانت موجود، در بخش حمل و نقل عمومی بار فعال نیستند و غالباً فعالیت شخصی دارند.

وی با اعلام اینکه قرار است با کمک شهرداری‌ها، اتحادیه‌ها و سازمان‌های حمل‌ونقل و اتحادیه‌های صنفی، برنامه‌ریزی لازم برای اجرای فاز دوم ساماندهی سوخت وانت‌بارها تدوین شود گفت: این برنامه تا یک ماه آینده با هدف شناسایی وانت‌های غیر فعال در بخش حمل‌ونقل عمومی و تخصیص مناسب سوخت به آنها نهایی خواهد شد.

وی با اشاره به این که سهمیه برخی وانت‌بارها ماهانه ۲۰۰ لیتر و برخی ۴۰۰ لیتر است، درباره حجم کاهش سهمیه وانت‌های غیر فعال در بخش حمل‌ونقل عمومی گفت: در حال حاضر نمی‌توان رقم دقیقی را اعلام کرد اما برآوردها نشان می‌دهد که ۳۰ درصد از وانت‌ها در چرخه حمل‌ونقل بار نقشی ندارند.

** کلاس‌بندی جدید خودروهای دیزلی با تناژ زیر ۱۰ تن

هاشمی با اعلام اینکه کلاس‌بندی کارت‌های سوخت خودروهای دیزلی یکی دیگر از برنامه‌های این کارگروه برای ساماندهی مصرف نفت‌‌گاز(گازوئیل) است توضیح داد: به دلیل قدیمی بودن کارت‌های سوخت خودروهای دیزلی، امکان پیاده‌سازی نرم‌افزار‌های جدید بر روی آن وجود ندارد.

معاون ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت کشور افزود: همچنین در حال حاضر خودروهای دیزلی دارای تناژ و حجم مسافر متفاوت هستند اما سهیه سوخت یکسانی دریافت می‌کنند. بر این اساس طبق برنامه باید سهمیه خودروهای دیزلی، متناسب با تناژ و تعداد مسافر تدوین شود.

وی با اعلام اینکه هم اکنون تعیین سهمیه مناسب برای خودورهای دیزلی با تناژ زیر ۱۰ تن در برنامه کارگروه ساماندهی سوخت قرار دارد گفت: کارت سوخت این دسته از خودروها به سه کلاس ۳.۵ تنی، شش تنی و ۱۰ تنی تقسیم بندی می‌شود.

هاشمی درباره زمان اجرای کلاس‌بندی جدید خودروهای دیزلی گفت: اقدامات اجرای این برنامه در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در حال نهایی شدن است که در صورت آغاز عملیات اجرای اطلاع رسانی خواهد شد.

معاون ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت کشور با تأکید بر اینکه این اقدامات در روند اصلاح مصرف سوخت تأثیرگذار خواهد بود اظهار کرد: بخشی از سوء استفاده‌هایی که از کارت‌های سوخت می‌شود، مربوط به خودورهایست که بیش از ظرفیت مصرف خود سهمیه دریافت می‌کنند.

** ابطال کارت سوخت خودروهای فاقد بیمه شخص ثالث در برنامه نیست

وی درباره ابطال کارت سوخت خودروهایی که بیمه شخص ثالث ندارند هم گفت: اگرچه بر روی این موضوع بررسی‌هایی صورت گرفته است اما تاکنون کارگروه به آن ورودی جدی نداشته است و بر این اساس فعلا برنامه‌ای وجود ندارد.