All for Joomla All for Webmasters

در پنجمین کارگاه آموزشی معاینه فنی اعلام شد:مقام اول ایران در استفاده از خودروهای دوگانه سوز در جهان

برگزاری دوره آموزشی ویژه مدیران وکارشناسان مراکز معاینه فنی استان های اصفهان، یزد، چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد

پنجمین کارگاه آموزشی مدیران و کارشناسان و مسئولین مراکز و ستادهای معاینه فنی استان های اصفهان، یزد، چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد در شهر فولادشهر استان اصفهان روز پنج شنبه۲۲ آبان تشکیل شد.

در این دوره که با حضور مسوولین کشوری و استانی و با استقبال گسترده مدیران و کارشناسان مراکز معاینه فنی خودروهای سبک و همچنین مسئولان و کاربران ستادهای معاینه فنی شهرداری‌ها همراه بود؛ جواد صباغان قائم مقام اتحادیه سازمان‌های حمل ونقل همگانی کشور با بیان این مطلب که سختگیری و پیگیری اتحادیه در زمینه انجام معاینه فنی و اختصاص برگ و برچسب معاینه فنی خودروها نسبت به قبل افزایش یافته تصریح نمود: عده ای در صدور برگ های معاینه فنی تخلف می ورزند به همین خاطر در جهت کاهش این تخلفات، در قوانین مربوط به معاینه فنی تجدید نظر شده است.

وی همچنین در پایان توصیه‌ای به مدیران، کارشناسان و مسئولین ستادهای معاینه فنی نمود و گفت: در صدور برچسب معاینه فنی قوانین و آیین نامه های مربوط رعایت شود.

تشکیل کارگاه های آموزشی در جهت تسهیل روابط بین مراکز معاینه فنی با دستگاه‌ها و تجهیزات آزمون ها است

در ادامه دکتر سید مهدی یدی همدانی مدیرکل دفترحمل و نقل و ترافیک وزارت کشور و دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور، در رابطه با معاینه فنی خودروهای گازسوز، روند اصلاح آئین‌نامه و استانداردهای معاینه فنی خودروها سخن گفت.

وی همچنین با بیان این مطلب که تشکیل کارگاه های آموزشی در جهت تسهیل روابط بین مراکز معاینه فنی با دستگاه‌ها و تجهیزات آزمون ها است، گفت: معاینه فنی یکی از مسائل مرتبط با خودرو است که از ابتدا نگرش درستی به آن نبوده و باعث شده تا عده ای یک نگاه بدبینانه به آن داشته باشند.

وی در ادامه با اشاره به قوانین ، آیین نامه ها ، دستورالعمل ها و استاندارهای مربوط به معاینه فنی ، افزود: مسئولین مراکز معاینه فنی با علم به قوانین ، آیین نامه ها ، دستورالعمل ها و استاندارهای مربوط به معاینه فنی به اجرای معاینه و صدور برگ معاینه فنی بپردازند.

دکتر همدانی تصریح نمود: قانون مربوط به نحوه جلوگیری از آلودگی هوا از پنج سال به سه سال در دستور کار مجلس قرار گرفته شده است.

مدیر کل دفتر حمل و نقل ترافیک وزارت کشور اذعان داشت: با نگاهی به رشد فزاینده تولید خودرو در دهه ۸۰ متوجه خواهیم شد که مصرف انرژی در این دهه افزایش داشته است.

وی سپس با اشاره به افزایش مصرف CNG در دهه ۹۰ ، بیان داشت: بواسطه هدفمندی یارانه ها مصرف CNG در دهه ۹۰ افزایش یافته است به نحوی که از متوسط مصرف روزانه ۸/۰ میلیون متر مکعب در سال ۱۳۸۴ این رقم در سال ۱۳۹۳ به ۲۳ میلیون متر مکعب رسیده است.

دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور با بیان این مطلب که از سیزده میلیون خودرو سواری در کشور ، سه و نیم میلیون آن دوگانه سوز هستند ، گفت: کشور ایران در سال ۲۰۱۳ جایگاه اول در استفاده از خوردروهای دوگانه سوز در جهان را به خود اختصاص داده است.

وی در پایان اظهار داشت: معاینه فنی امری واجب است که در سال های اخیر بواسطه افزایش خودروهای سواری ، موتورسیکلت ها ، افزایش تلفات جاده ای و افزایش خودروهای دوگانه سوز ، اهمیت پیدا کرده است.

گفتنی است در پایان این کارگاه آموزشی، شرکت کنندگان با حضوردر مرکز معاینه فنی فولادشهر از نزدیک در جریان آموزش عملی مباحث قرار گرفتند.

لازم به ذکر است این کارگاه آموزشی که با همکاری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور ، استانداری اصفهان و به میزبانی شهرداری فولادشهر برگزار گردید.